Diş fırçalama ipuçları

Diş fırçalama işlemi, çocukluktan öğrenilen ve devam ettirilmesi gereken günlük uygulamalardan birisidir. Bu temizlik işlemi o kadar yaygın ve sık yapılan bir hali olması dışında doğru bilinen yanlışları da bulunmaktadır. Sadece üç dakika boyunca fırçalamanın yeterli gelmesi bu doğru bilinen yanlışların başında geliyor. Günlük ağız ve diş temizliği için teknik bir fırçalama şekli uygulanması gerekmektedir. Bunun dışında basit ipuçlarını uygulayarak diş sağlığını korumak ve doğru şekilde diş fırçalayabilmek oldukça kolay bir işlemdir.


-Temel Başlıklar –
• Hangi diş fırçasını seçmeliyim?
• Diş macunu satın alırken nelere dikkat etmeliyim?
• Uygun diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?
• Dişlerinizi fırçalamak için ideal süre nedir?
• Hangi aralıklarla dişlerimi fırçalamalıyım?
• Sonuç


Hangi diş fırçasını Seçmeliyim?


Diş fırçalama işlemini düzgün yapabilmek için diş etine ve ağız yapısına uygun bir diş fırçası seçilmesi gerekmektedir. Uygun diş fırçası dişlerin daha iyi temizlenmesini sağlamaktadır. Diş fırçası seçimi yaparken genel olarak dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:


Yumuşak Kıllara Sahip Diş Fırçası Seçimi

Yaygın bir  görüş olarak göre sert kıllı diş fırçalarının dişi daha iyi temizlediği düşünülmektedir. Ancak bu tam olarak doğru değildir. Sert bir kıl yapısına sahip olan bu tip diş fırçaları diş etlerine baskı yapabilmektedir. Bu yüzden diş etleri ile teması kişi tarafından azaltılabilir. Dolayısıyla diş fırçalama kapsamının azalması ve etkilerinin azalacağı görülmektedir. Philips HX9112 / 02 Platinium Flex Care yumuşak kılları ile diş temizlemesinin yanında diş etlerine de ulaşarak masaj hareketleri ile temizleme işlemini sonlandırabilmektedir.

Küçük Boy Diş Fırçası Kullanımı


Diş fırçasının ebatları, fırçalama sırasında önemli bir unsur haline gelecektir. Diş fırçasının başlık kısmı ne kadar küçülürse, çenenin iç kısımlarındaki uzak noktalara erişim kolaylaşabilmektedir.

Manuel mi Elektrikli Diş Fırçası mı Seçmeliyim?

.Manuel ve elektrikli diş fırçası seçimleri arasında kalmış bireylerin sorduğu en temel sorular arasında yer alan bir soru çeşididir. Pek çok insan tarafından cevabı aranan bu soruya cevap olarak şu verilebilir: gerek sitemizde bulunan gerek ev içinde kullanımdaki elektrikli eşyanın kolaylık sağladığı bilinmektedir. Elektrikli diş fırçaları da bu pratikliği sağlayan ürünlerdendir. Manuel diş fırçaları doğru kullanımı oranında fayda vermektedir. Seçiminiz eğer elektrikli diş fırçası kullanımından yana ise test ve inceleme bölümümüzde bulunan modelleri inceleyebilirsiniz. Bu bölümdeki diş fırçaları, piyasanın en iyileri modelleridir.

Eğer seçiminiz manuel bir diş fırçasından yana ise, sap kısmının esnek olduğu modellere bakmalısınız. Sert saplı fırçalardan daha fazla kullanışlı olan esnek saplı modeller, avantajlıdır. Bunun dışında başlık kısmının büyüklüğü ve fırça kıllarının sertliği de önemli konulardır. 

Diş macunu satın alırken nelere dikkat etmeliyim?


Diş macunu kullanımda yapılan en temel yanlış, bütün aile bireylerinin aynı diş macununu kullanmasıdır. Bu durumun önüne geçilmesi gerekmektedir. Çünkü her diş macunu bütün yaş gruplarına hitap etmeyebilir. Çocuklar ve yetişkinler için iki ayrı kategoride olmak üzere üretilen diş macunları bulunmaktadır. Ayrıca sigara içen kişiler için koku ve florür oranı olarak değişkenlik gösteren diş macunları da bulunmaktadır. Özet olarak florür oranı yaş ve dişlerin hassasiyet durumuna göre diş macunu satın alınması önerilmektedir.


Uygun diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?

Uygun bir diş fırçası ve ideal diş macunu seçimi yapıldıktan sonra doğru teknikle fırçalama aşamasına geçilebilir. Dişlerin yukarıdan aşağı doğru fırçalanması gerekmektedir. Çoğu insan her ne kadar tam tersi bir hareket olan yatay hareketlerle dişlerini fırçalasa da bu doğru bir teknik değildir. Yatay hareketlerle yapılan diş fırçalama işlemi, etkili, iyi bir temizliğe olanak tanımamaktadır.


 Diş fırçalama işleminden verim alabilmek için diş etlerinden dişlerin uç kısımlarına doğru dikey bir fırçalama hareketi izlenmelidir. Bu hareketin bir alışkanlığa dönüşmesi diş sağlığı açısından önemlidir. Böylece dişlerin arasında giren ve çıkmayarak direnen yiyecek artıklarına ulaşılması mümkündür. Çenenin bir ucundan başlayarak diğer kısma doğru ilerlemek de  temizliğin tam olarak yapılması için önemlidir. Fırçalama sırasında fırçalanan bölgenin değişimi olduğu gibi fırçalamaya başlanan bölge seçiminde de değişiklikler olabilir.

Tek Seferde Bir Bölgeyi Fırçalamak

Diş fırçalama işlemi sırasında en çok yapılan hatalardan bir diğeri de üst ve alt kısımda bulunan dişlere aynı anda ulaşmaya çalışmaktır. Üst ve alt kısımda bulunan dişler tek seferde fırçalanmaya çalışılmamalıdır. Tek seferde tek bir bölgeye odaklanılması, diş fırçalamadan alınan verimi arttıracaktır. Üst çeneyle diş fırçalama işlemine başlanacaksa, öncelikle üst kısımdaki tüm dişlerin temizlendiğinden emin olun. Bu durum alt çeneyle diş fırçalamaya başlandığı zaman için de geçerlidir. İç kısımlara geçmeden önce de özellikle dişlerin ön kısımları ve artık barındıran diğer kısımlara da odaklanılmalıdır.

Dişlerinizi fırçalamak için ideal süre nedir?


Etkin temizlik süresi olarak dişlerinizi en az iki dakikalık süre zarfında fırçalayınız.  En uygun fırçalama süresi üç dakika olarak tespit edilmiştir. Diş minesini tahrip etmemek adına bu süreleri aşmamaya özen gösteriniz. Oral-B PRO 3000 CrossAction gibi diş fırçaları, zaman ayarlı olmaları ve kronometre bulundurmalarıyla bu süreye uyulmasını kolaylaştırır. Her fırçalamadan sonra ağız iyice durulanmalıdır.

Hangi aralıklarla dişlerimi fırçalamalıyım?


Diş fırçalamak için genel olarak gıda tüketimden sonraki zamanlar seçilmektedir. Bunlar sabah kahvaltı bitimi, akşam yemeklerinden sonra olarak tanımlanabilir. Günlük olarak en az iki kere fırçalamak yeterlidir. Eğer öğle yemeği de yeniyor ise öğleden sonra da fırçalamak doğru bir hareket olacaktır. Fırçalama zamanları arasında en önemli zaman akşam vakitleri olarak görülebilir. Uyku sırasında ağız kurumasından ötürü dişlerin kendini sterilize edebilme olanağı azalacaktır. Akşam fırçalamalarını atlamamak bu sebepten önemlidir. Asitli yiyecek veya asitli içecekler tüketildikten sonra fırçalamak için 30 dakika beklemek gerekmektedir. Bu gecikme asitli yapıların dişten kolayca uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Herhangi bir durumdan ötürü asitli yiyecek ve içecek tüketiminden sonra bekleme imkanı yoksa fırçalama işleminden önce iki kere ağzın suyla çalkalanması önerilebilir.


Sonuç


Sağlıklı dişler günlük yaşamda daha rahat olmamızı sağladığı gibi yaşam kalitemizi arttırmasıyla da fayda sağlamaktadır. Verdiğimiz basit tavsiyeleri ne kadar erken uygularsanız, o kadar hızlı şekilde dişlerinizin ideal sağlığına kavuşabilirsiniz. 

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *