Elektrikli diş fırçası etkili midir?

Yaygın olarak bilinen bir marka olan Broxodent’in 60’ların başında piyasaya girmesinden beri, teknoloji sayesinde her alanda olduğu gibi diş fırçalarında da değişimler yaşandı. Geçen onca zamana rağmen elektrikli diş fırçalarına olan bakış açısında bazı yanılgılar hala göze çarpmaktadır. Pek çok kişi tarafından hala geleneksel manuel diş fırçalarına oranla ne kadar etkin olup olmadığı sorgulanmaktadır.  Bu yazıda çeşitli sorulara değinecek ve elektrikli diş fırçası hakkında yanlış bilinen konuları aydınlatmaya çalışacağız.


-Özet-
• Elektrikli Diş Fırçasına Karşı Neden Önyargılıyız?

• Kanıtlanmış Etkin Diş Temizliği
• Hangi elektrikli diş fırçası daha verimlidir?

• Elektrikli diş fırçası herkes tarafından kullanılabilir mi?

• Elektrikli diş fırçası diş beyazlatmada başarılı mıdır?

Elektrikli Diş Fırçasına Karşı Neden Önyargılıyız?


Yakın zamanda yapılan bir çalışma, nüfusun %10’luk kısmının elektrikli diş fırçası kullandığını tespit etmiştir. Bu rakam elektrikli diş fırçasının etkinliğine olan önyargıyı yansıtan bir veridir. Fransız Ağız Sağlığı Birliği’nin (UFSB) verilerine göre Fransızların elektrikli diş fırçasına önyargılı yaklaşma sebebinin, dişlere ve diş etlerine zarar verebileceği düşüncesi yüzünden olduğu görülmüştür. Elektrikli diş fırçası modellerinin manuel olanlara göre fiyat farkı içermesi de elektrikli diş fırçası kullanımını azaltan sebepler arasındadır. Elektrikli diş fırçası fiyatlarını karşılaştırma imkanı bulabileceğiniz bölümümüz bulunmaktadır.
 
Kanıtlanmış Etkin Diş Temizliği

 
Çeşitli önyargı ve şüphelere rağmen elektrikli diş fırçası modellerinin manuel olanlardan daha etkili olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçektir. Aynı süre içerisinde manuel diş fırçalarına oranla üç kat daha fazla temizlik imkanı sunan elektrikli diş fırçaları, diş plakaları üzerindeki başarısını kanıtlamaktadır. Elektrikli diş fırçalarının verimliliğinin bazı sebepleri bulunmaktadır.

Manuel Diş Fırçasının Yanlış Kullanımı


Çoğu kişi manuel diş fırçasını doğru teknikle kullanmamaktadır. Bu yanlış kullanım tekniği her yaştan insanın yapabileceği hatalar içerisinde sayılabilir. İdeal fırçalama, yukarıdan aşağı doğru dikey ve dairesel hareketler yapıldığı takdirde doğru şekilde tamamlanabilir. Ancak genel olarak bu kurala pek uyulmamaktadır. Elektrikli diş fırçaları fırça kıllarının ve başın hareketi sayesinde plak oluşumunu önlemek için detaylı şekilde dişin üstünde çalışmaktadır.  Elektrikli diş fırçası, kullanıcının belli bir bölgede belli miktarda kalmasını, daha sonra diğer ağız bölgelerine geçmesi konusunda yönlendirmeler yapar. Dişlerin sağlıklı kalması için temel bakımı yapılmış olur.

Elektrikli Diş Fırçalarının Fonksiyonel Özellikleri Vardır

Broxodent döneminin popülerliğini kaybetmesi ve teknolojinin gelişimi ile elektrikli diş fırçaları da etkinlik seviyelerinde artışa gitmektedirler. Elektrikli diş fırçalarında bulunan çeşitli özelliklerin en önemlisi dahili zamanlayıcıdır. Başta Oral-B Trizone 7000 gibi modellerde mevcut olan dahili zamanlayıcı, dişlere fırçalama için ayrılan sürenin belirlenmesini sağlar. Temel diş fırçalama süresi olan 2-3 dakikaya bağlı kalan zamanlayıcı, ideal temizlik süresini belirler. Elektrikli diş fırçalarının bazı modelleri birden çok fırçalama modunu bir arada sunmaktadır. Fırçanın hareket yoğunluğu, hareketin sürekliliği gibi etkenlerle birbirinden ayrılan modlar mevcuttur. Elektrikli diş fırçası modelleri, modlarla birbirinden ayırt edilebileceği gibi, fırça başlığının kılları ve fırça sertliği ile de ayrımı yapılabilen ağız sağlığı ürünleridir.  

Hangi Elektrikli Diş Fırçası Daha Verimlidir?

Günümüz elektrikli diş fırçaları 3 ana kategoride değerlendirilebilir. Bunlar mekanik fırçalama hareketi ile bilinen sonik  diş fırçaları, döner salınım yapan modeller ve ultrasonik modeller olarak tanımlanabilir. İlk model olan sonik diş fırçaları, manuel diş fırçalarına benzer uzatılmış fırça başlığı ile bilinmektedir. Dişleri temizlemek için fırça kıllarının yüksek frekanslı titreşimleri ve manuel fırçalama hareketlerini kullanır.

Döner salınım yapan model diş fırçaları, yuvarlak hatlı fırça başlıklarına sahip olması ile ayırt edilebilir. Bu tip diş fırçaları, titreşim yerine dönme ve salınım hareketleri yapması ile diş temizleme işlemini gerçekleştirebilir. Diş plaklarının daha rahat bir şekilde temizlenmesini sağlar.


Ultrasonik diş fırçaları günümüzde dahi az bilinen diş fırçası modelleri arasındadır. Piyasada nadiren bulunabilen bu diş fırçası modelleri, diş sağlığı üzerindeki başarısını belgeleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bundan ötürü uzman diş hekimleri tarafından önerilmemektedir.

Özet olarak döner salınım yapan modellerin etkin diş sağlığı için kullanılabileceği söylenebilir. Bunun dışında sonik teknolojiye sahip elektrikli diş fırçaları da etkin olarak kullanılmaya devam etmektedir.  


Elektrikli diş fırçası herkes tarafından kullanılabilir mi?


Elektrikli diş fırçası bütün aile fertleri tarafından kullanılabilmektedir. Yetişkin modelleri olduğu gibi küçük yaştaki kullanıcılar için de elektronik diş fırçası modelleri bulunmaktadır. Küçük yaşta çocukların kullanımı için özel olarak dizayn edilen modeller bulunmaktadır.  Elektrikli diş fırçaları her ne kadar herkes için uygun elektronik ürünler arasında da olsalar, fırçalamanın iyi yapıldığından emin olmak adına küçük yaştaki bireylerin kullanımı sırasında yetişkin gözetimi uygun olacaktır. Elektrikli olmasından dolayı oluşabilecek kazalar da böylelikle önlenebilir.

Elektrikli diş fırçaları hassas temizleme yetenekleri sayesinde diş protezlerini çizmeden temizleyebilir. Diş protezlerinin türü ve çeşidinden bağımsız protezin uzun ömürlü olması sağlanabilir. Elektrikli diş fırçaları bu tarz nedenlerden ötürü her yaşa hitap eden bir yapıya sahiptir. Diş yapısına uygun elektrikli diş fırçası modeli seçilerek diş sağlığı korunabilir.
Bunlar dışında eğer dişçi cihazlarına yakın bir diş fırçası modeli kullanılmak isteniyor ise  sonik diş fırçası kullanması önerilebilir.

Elektrikli diş fırçası diş beyazlatmada başarılı mıdır?

Sitede bulunan çeşitli yazılarda da bahsedildiği gibi, elektrikli diş fırçalarının beyazlık konusunda oldukça başarılı olduğu söylenebilir. ”Beyazlık modu” bulunan elektrikli diş fırçaları, tüketilen kahve ve sigaranın dişleri sarartmasından şikayetçi kişiler için beyazlatma açısından oldukça yardımcı olacaktır. Diş hekimlerinin yapmış olduğu beyazlatma işlemi kadar profesyonel olmasa da, beyazlatma işleminin ev ortamında yapıldığı düşünülürse sonuçların tatmin edici şekilde olacağı söylenebilir.
 

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *