Elektrikli diş fırçası kullanım kılavuzu

Bir elektrikli diş fırçasının performansı kendi başarısını oluşturması konusunda oldukça önemli bir unsurdur. Her ne kadar diş uzun süreli kullanım için diş fırçasının kalitesi önemli olsa da diş fırçasına yapılan bakım da kullanım süresini uzatacaktır. Birkaç adımda elektrikli diş fırçasına bakım yapılabilmesi mümkündür.


Pratik Temizlik İşlemi

Diş fırçalama işleminden sonra diş fırçasının kullanımı bittiği zaman durulama yapılması gerekmektedir. Suyun tazyik gücünü kullanarak fırça üzerindeki kir ve diş macunu parçacıklarını giderme işlemi yapılabilir. Böylelikle bakım işleminin belli kısmı tamamlanmış olacaktır.

Diş fırçası üzerinde kalan ve çıkarmakta zorlanılan türde artıklar olması muhtemel bir  durumdur. Fırça üstünde kolay çıkmayan parçacık ve yağ kalıntılarını çıkarmak için durulama işlemi sırasında sıcak su kullanmak ideal bir fikir olacaktır.


Neden Fırça Başlığının Bakımı Önemlidir?
 

Elektrikli diş fırçası başlığının  temizliğine dikkat etmek için gereken en temel neden, ağıza temas eden kısım olması ve çeşitli yiyecek artıkları ve bakterilerle temas etmesinden dolayıdır. Bu yüzden bozulma ihtimali olan ilk kısım olarak bahsedilebilir. Bu durumu engellemek için düzenli olarak bakımı yapılması gerekmektedir.
 
Diş fırçası başlığı bakımı için ilk dikkat edilmesi gereken diş fırçasına dayatılan basıncın oranıdır. Elektrikli diş fırçaları modellerinde neredeyse tüm işin otomasyon ve dönme hareketleri ile sağlandığı unutulmamalıdır.  Bu yüzden ekstra bir kuvvet veya basınç uygulanmasına gerek yoktur.  Aksi takdirde fazla basınç uygulandığı durumda fırça kılları etkilenebileceği gibi, fırçalama işlemi yapılan diş etleri de olumsuz etkilenebilir. (yaralanma, diş etlerinde tahrip)

İkinci uygulama, diş fırçasının başlığını değiştirilmesi gerektiği kısımdır. Elektrikli diş fırçası başlığı  belli aralıklarla değişmesi gereken bir kısımdır. Eğer başlık kısmı değişmez ise ağız ve diş sağlığı uzmanlarının geleneksel fırçalarda da tavsiye ettiği bir yöntem olarak 3 ayda bir elektrikli diş fırçasını değiştirmesini önermektedir.


Sodyum Bikarbonat Yöntemi

Belirtilen yöntemler uygulanmasına rağmen bakteri ve yiyecek artıkları hala elektrikli diş fırçasında tutunmaya devam edebilmektedir. Sodyum bikarbonat tüm işlemlerin yetersiz kaldığı noktada elektrikli diş fırçasının bakımı konusunda yardıma koşabilmesi ile bilinmektedir.


Sodyum bikarbonatın uygulanması gayet kolaydır. Öncelikle bir bardak sıcak suya bir miktar sodyum bikarbonat dökülür. Köpüren su ve sodyum bikarbonat karışımına elektrikli diş fırçasının başlığı daldırılarak bütün gene durması sağlanır. Sabah diş fırçalama yapılmadan önce durulanarak temizleme işlemi tamamlanır.

BAKIM KURALLARININ BİR PARÇASI OLARAK FIRÇANIZI NEDEN ALMALIYIM? 

Eğer fırça düzenli olarak temizlenmezse fırça üzerinde bakteri ve mikropların kalacağı bilinmektedir. Elektrikli fırçanın uygun  yöntemlerle saklanması için çeşitli yöntemler mevcuttur:

Öncelikle kapatmak için kullanılan kapak ıslak olmamalı ve kuruduktan sonra kullanılmalıdır. Eğer ıslak olarak kullanılırsa kapatıldığı zaman nem ve bakteri yapabilme ihtimali vardır.
Başka bir yöntem olarak elektrikli fırça dik olarak muhafaza edilmelidir. Böylelikle pozisyonun avantajı kullanılarak fırçanın hızlı bir şekilde kuruması sağlanır. (yatay muhafaza edilenlere göre daha hızlı kuruduğu gözlemlenmiştir. )

Üçüncü bir yöntem fırçaların kapta muhafaza edilmesi için gerekli uygulamaları içermektedir. Bakteriler birden fazla diş fırçasının bir arada durmasından ötürü fırçalar arasında geçiş yapabilmektedir. Fırçaların birbirine değmemesi gerektiği bilinen bir gerçektir.  Kap başına üç diş fırçası kullanılması, birbirlerine dokunmamaları konusunda özen göstermek gerekmektedir. Son yöntem olarak fırçaların temiz ve uzun ömürlü kalmaları için tasarlanmış ürünler bulunmaktadır. Bunlardan en temel olanlar diş fırçası tutucular ve eşya gözleri olarak gösterilebilir. Her iki ürünün ayrı olarak satın alınması, diş fırçasının ömrünü uzatacaktır. 

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *